Pildil on kujutatud erinevad energia tootmise liigid

Energia on inimkonna ellujäämiseks ja arenemiseks võibolla, et kõige olulisem ressurss. Kõik meie ümbruses sõltub energiast. Energia muundumine, ühest liigist teise, teeb meie toad soojaks, paneb autod liikuma ning lennukid lendama. Telefonid, mis meil taskus, vajavad samamoodi energiat. Päikeseenergia paneb liikuma meie ümbruses nii õhu kui ka vee ning aitab taimedel fotosünteesida.

Energia liikumine ja muundumine on pikk ja keeruline ahel. Ellu jäävad need liigid, kes suudavad “energia võidujooksus” leida uusi energeetilisi lahendusi ning neid ära kasutada. Järgnev proovikivi on mõeldud neile, kes tunnevad, et energiast on vaja rohkem rääkida ning mõelda, kuidas tagada Eesti energeetiline julgeolek.

Väljakutse looja:

TLÜ tudengid ELU projekti raames

Milles seisneb probleem?

Energia tootmine mõjutab kliimat ja loodust

Eestis toodetud põlevkivielekter on kahjulik mitmel moel, kuigi neid kahjulikke mõjusid on püütud võimalikult palju leevendada. Loe rohkem siit. Kuna Euroopa riigid on kokku leppinud kliimaneutraalsuse tegevuskavas, milles on kirjas, et peame püüdlema kliimaneutraalsuse poole ning selle ka 2050.aastaks saavutama, siis praegusel viisil ei suuda me seda saavutada ja tuleks ellu viia muudatusi. Nii julgeoleku kui kestliku arengu esmärkide saavutamiseks vajame üha enam alternatiivseid energia talletamise ja tootmise meetodeid. Olgu need siis taastuvenergiaallikatest, tuumajaamadest, vms.

Planetary boundaries graafik

(Allikas: https://social-innovation.hitachi/en/article/planetary-boundaries/)

Energia tootmine ja käsitlemine mõjutab ühel või teisel viisil kõiki aspekte meie ökosüsteemis. Ülalolev planeedi piiride joonis näitab, millised aspektid meie planeedil on hetkel eriliselt kriitilises olukorras. Sellepärast peamegi maailmas kõik koos püüdlema uute energia tootmise viiside poole, mis ei häiriks meeletult meie praegust arengut ühiskonnana.

Julgeolek

Energia on ka väga oluline riikliku julgeoleku tagamisel – kuidas saame tagada, et meil oleks alati piisavalt energiat meie vajaduste katteks? Ohtudeks võib lugeda näiteks seda, kui suur osa energiast tuleb sisse osta välisriikidest (eriti, kui suhted nendega on ebastabiilsed) või kui oleme kasutamast suuremalt jaolt vaid ühte energia tootmise viisi (“ära pane kõiki mune ühte korvi”). Loe lisa: https://www.energiatalgud.ee/Energiajulgeolek

Kuidas on probleemi proovitud lahendada?

Proobleemi on proovitud lahendada juba alates 80nendatest, millal esimesed kliimaaktivistid maailmapildile jõudsid. On üritatud lahendada erinevate seadustega, mis on küll kahjuks erinevatel poliitilistel põhjustel takerdunud. Oleme inimkonnana proovinud leida uusi energia tootmise viise, kuid hetkel suuri sisulisi muudatusi näha pole. Kindlasti oleme selle tulemusena kõik rohkem kursis energia tootmiste ja tarbimise viisidega ning üritanud omaviisi proovinud probleemi lahendada või siis vähemalt vähendada võrreldes varasemaga.

Kellele on proovikivi suunatud?

Väljakutse on suunatud kõigile, kes soovivad mõelda ja mõtestada energia kasutamist ja tootmist. Väljakutse sobib eriti noortele, sest noorte käitumine ja valikud mõjutavad meie tulevikku kõige rohkem.

Kuidas noored saaksid panustada?

Panustada saad mitmel viisil, kuid kõige tähtsam on endale mõtestada energia olemust ning koos kaaslastega neil teemadel arutada ning haarata võimalustest rääkida kaasa energeetika teemadel:

  1. Uurida, mis on energia ning kust see tuleb. Millised energialiike meil on ning kuidas need on seotud erinevate energiatootmise ettappidega.
  2. Korraldada erinevaid energiaga seotud debatte: koolis, kogukonnas, linnaruumis jne.
  3. Olla energia küsimustes aktiivne osaleja ja kaasarääkija
  4. Korraldada energeetika teemalisi koosviibimisi

Näide projektist Rakvere Riigigümnaasiumis: https://virumaateataja.postimees.ee/7729657/tuumadebatt-rakvere-riigigumnaasiumis-naitas-noorte-nutikust

Mida pean proovikivi võtmisel arvestama?

  1. Oht eksida “energia rägastikku”. See on keeruline valdkond, ei tasu pead norgu lasta, kui kõigele kohe pihta ei saa
  2. Energeetika valdkond areneb koguaeg ning alati on midagi uut ja põnevat silmapiiril
  3. Kindlasti pead arvestama suurema pildiga kui ainult Eesti ja lähinaabrid

Millist mõju väljakutse loob ja kuidas seda mõõta?

Väljakutse eesmärk on laiendada noorte silmaringi energeetika teemadel ja aidata neil mõelda kriitiliselt ning loovalt sellega seotud väljakutsete osas, sh näha suuremat pilti energiamaailmast.

Iga projekti kohta saab kindlasti koguda järgnevaid andmeid:

  • kui palju noori osales projektis
  • mida projektis osalejad õppisid kodanikuks olemise kohta
  • kuivõrd suurendati noorte usku ja võimekust osaleda kogukonna- või ühiskonnaelu kujundamisel ja poliitilistes protsessides
  • milliseid lahendusi/tegevusi loodi noorte kaasmiseks/osalemiseks

Pikas perspektiivis võiksime väljakutse raames mõõta järgnevat:

  • kui mitkekülgne on Eestis energia tootmine, sh kas kasutatakse erinevaid kütteallikaid, kas turul on palju erinevaid pakkujaid jms
  • kui palju energiat toodetakse võimalikult keskkonda hoidval viisil ja kasvuhoone gaase vähendades
  • kuidas energiatootmine areneb ehk mida näitavad trendid
  • kuivõrd kättesaadav ja taskukohane on energia kõigi Eesti tarbijate jaoks